عنوان

اخبار > هرمزگان آماده هرگونه همکاری تجاری و سرمایه گذاری با کشور هند است/قير و خرماي هرمزگان به هند صادر مي شود


  چاپ        ارسال به دوست

رئوفي در همایش فرصت های تجاری هرمزگان و هند در دهلي نو:

هرمزگان آماده هرگونه همکاری تجاری و سرمایه گذاری با کشور هند است/قير و خرماي هرمزگان به هند صادر مي شود

به گزارش روابط عمومي استانداري هرمزگان، علی رئوفی در همایش فرصت های تجاری هرمزگان و هند كه با حضور تجار و بازرگانان استان هرمزگان و هند در دهلي نو برگزار شد، با بيان اينكه استان هرمزگان با داشتن شبکه حمل و نقل دریایی، ریلی ، جاده ای و هوایی از توانمندی بالایی برای گسترش روابط تجاری با هند برخوردار است، اظهار داشت: بندر شهید رجایی این استان با ظرفیت صادرات و واردات یکصد هزار تن کالا، بیش از 60 درصد از حجم واردات و صادرات کشور را به عهده دارد.

وي همچنين به ظرفيت هاي مختلف سرمايه گذاري استان هرمزگان اشاره كرد و افزود: هرمزگان ، ظرفیت سرمایه گذاری بالایی در زمینه فولاد ، آلومینیوم ، نفت و گاز و صنایع فراساحلی دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان با اشاره به ظرفيت هاي استان در زمينه مناطق آزاد و مناطق ويژه اقتصادي، تصريح كرد: هرمزگان با داشتن دو منطقه آزاد تجاری و پنج منطقه ویژه اقتصادی از ظرفیت بالایی برای همکاری با هند برخوردار است.

رئوفي خاطرنشان كرد: هرمزگان با داشتن یک هزار و 500 کیلومتر مرز آبی و 14 جزیره کوچک و بزرگ آماده گسترش روابط تجاری و سرمایه گذاری با هند است.

وي در ادامه به هدف سفر هئيت 25 نفره اقتصادي استان هرمزگان به هند اشاره كرد و بيان داشت: نشست مشترك فعالان اقتصادي هرمزگان و كشور هند با هدف معرفي پتانسيل ها و ظرفيت هاي استان هرمزگان به تجار هندي و افزايش مبادلات تجاري ايران و هند صورت گرفته است.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري هرمزگان با بيان اينكه مناسبات تجاري بين هرمزگان و هند قدمتي بيش از 300 سال دارد، اضافه كرد: صادرات خرما و قير بهترين زمينه هاي گسترش روابط تجاري بين هرمزگان و هند است.

رئيس هيئت تجاري هرمزگان گفت: بازرگانان هرمزگان و هند در نشست مشترك راه هاي گسترش مناسبات اقتصادي و رفع موانع در اين مسير را مورد بررسي قرار دادند و هئيت تجاري هرمزگان در اين سفر با تجار و صنعتگران بمبئي پايتخت اقتصادي كشور هند ديدار و گفتگو كردند.

رئوفي همچنين به انعقاد دو تفاهم نامه همكاري بين مسئولان هرمزگان و مسئولان هندي اشاره كرد و افزود: يك تفاهم نامه همكاري در زمينه صادرات قير و خرما به بمبئي  با حضور خالقي سركنسول ايران در بمبئي ، دريانورد مشاور برنامه ريزي استاندار و رئيس سازمان برنامه و بودجه استان هرمزگان، قاسمي رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و پاكزاد مديركل جذب و حمايت از سرمايه گذاري استانداري هرمزگن با مسئولان هندي در راستاي افزايش مبادلات تجاري منعقد شد.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري هرمزگان بيان داشت: براساس تفاهم نامه هايي كه منعقد شد مقرر شد با توجه به ظرفيت يكصد هزار تني بازار خرماي بمبئي ، استان هرمزگان ضمن احياي مبادلات تجاري، زمينه هاي صادرات محصول خرماي استان به پايتخت اقتصادي كشور هند را محيا مي كند و همچنين بازرگانان دو كشور از ظرفيت هاي محصول خرماي استان هرمزگان از نزديك بازديد خواهند داشت.

وي به تفاهم نامه همكاري بين هرمزگان و هند براي صادرات قير اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه نزديك به 60 درصد قير كشور در هرمزگان توليد مي شود مقرر شد مجتمع مشترك قير بمبئي و بندرعباس تشكيل شود تا اين ظرفيت مهم بين دو كشور فعال و قير هرمزگان جهت استفاد در زير ساخت هاي كشور هند به اين كشور صادر شود.

همایش فرصت های تجاری هرمزگان و هند با حضور تجار و بازرگانان دو کشور در فدراسیون سازمان های صادراتی هند برگزار شد.

هیئت تجاری استان هرمزگان به ریاست علي رئوفي معاون هماهنگي امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان برای گفت و گو با تجار هندی و بررسی زمینه های همکاری سه شنبه هفته گذشته وارد بمبئی شده بود.

این هیات پس از شرکت در همایش تجاری هند و استان هرمزگان در دهلي نو به سفر یک هفته ای خود به هند پایان داد.

براساس گزارش های منتشر شده، میزان تجارت بین هند و استان هرمزگان در سال گذشته حدود 300 میلیون دلار بوده است که تلاش می شود این میزان به یک میلیارد و 200 میلیون دلار افزایش یابد.


١٨:٣٢ - 1395/11/06    /    شماره : ٤٠٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار

وبسایت معاونت توسعه ومدیریت در دست طراحی ...